Baltarusijos opozicijai ketvirtadienį minint Laisvės dieną – nepriklausomybės paskelbimo 1918-aisiais metines – šalyje sulaikyta nemažiau kaip 120 asmenų, pranešė teisių gynimo centras „Viasna“.  Tarp sulaikytųjų yra žurnalistų, praneša Baltarusijos žurnalistų asociacija (BŽA). „Minske sulaikyti akcijas nušvietinėję rusų [leidinio] „Kommersant“ žurnalistas Kirilas Krivošejevas ir „Izvestija“ fotografas Pavelas Volkovas“, – nurodė BŽA.

Minsko centre ketvirtadienį telkiama specialioji technika, Iš dalies užblokuotas Nepriklausomybės prospektas, prie prezidento administracijos pastato stovi saugumo pajėgų autobusai, vandens patrankos ir furgonai sulaikytiesiems gabenti. Niekas neįleidžiamas į Karininkų namus pranešė naujienų agentūra „Interfax“.

Baltarusijos teismai ir toliau protestuotojams, aktyvistams ir žurnalistams skelbia apkaltinamuosius nuosprendžius. Jiems už dalyvavimą masiniuose renginiuose skiriamos įkalinimo bausmės iki 10 metų.

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryba paragino Baltarusiją nutraukti susidorojimą su taikiais demonstrantais, o žmogaus teisių komisarę – atlikti tyrimą dėl pažeidimų, susijusių su rugpjūčio 9-osios rinkimais ir režimo atsaku į antivyriausybinius protestus.

Teisėtai išrinkta Baltarusijos prezidentė Sviatlana Cichanouskaja sako, kad ir toliau Baltarusijoje bus vykdomos masinės demonstracijos, nors dėl režimo vykdomų represijų pastaruoju metu protestų forma ir buvo pasikeitusi. „Dėl respresijų žmonės pakeitė protestų formą, tačiau mes tikrai pamatysime masines demonstracijas, kaip kad matėme pernai rugpjūtį ir rugsėjį, nes žmonės nori naujų rinkimų, naujos šalies“, – sakė S. Cichanouskaja. „Tai sudėtinga, tačiau žmonės nepasiduos“, – pridūrė ji.

Laisvės dieną opozicija mini kiekvienais metais. 1918 metų kovo 25-ąją buvo paskelbta Baltarusijos Liaudies Respublikos nepriklausomybė. Oficialiai ši data Baltarusijoje neminima, bet opozicija ją švenčia kaip Laisvės dieną, ir tradiciškai Minsko gatvėse vyksta jai skirti renginiai. Baltarusijos Liaudies Respubliką 1918-aisiais paskelbė nacionalinio judėjimo veikėjų grupė. Kaip savarankiška valstybė BLR egzistavo 1918–1919 metais, vėliau jos vyriausybė buvo priversta emigruoti. Istorikai iki šiol ginčijasi, ar galima BLR vadinti valstybe – kai kas teigia, jog tai buvo tik bandymas sukurti valstybę.

Šaltinis LITinfo / Interfax / BNS