Sekmadienio vakarą naujoji Vyriausybė susirinko į pirmąjį posėdį, kuriame nusprendė, kaip griežtinti ribojimus šalyje toliau blogėjant situacijai dėl koronaviruso. Nutarta nuo gruodžio 16 dienos, trečiadienio, riboti išvykimą už savo gyvenamosios vietos ribų, drausti keliauti į kitas savivaldybes, drausti kontaktus tarp šeimų, uždrausti parduotuvių, išskyrus maisto prekių, veiklą, nutraukti kontaktinių paslaugų teikimą. Karantinas pratęstas iki sausio 31 dienos.

Bendrauti galės tik viena šeima

Kaip numato Vyriausybės nutarimas, nuo gruodžio 15 dienos vidurnakčio bus ribojimas asmenų išvykimas už savo gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijos. Išskyrus atvejus, kai vykstama dėl artimųjų mirties ar atlikti darbo, taip pat dėl būtinosios pagalbos.

Draudžiama daugiau nei vienos šeimos ar vieno namų ūkio artimi kontaktai. Taip pat – rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, jei jose dalyvauja daugiau nei viena šeima. „Yra siekiama sumažinti kontaktų skaičių, todėl ir buvęs sprendimas Vyriausybės dėl dviejų šeimų ar dviejų namų ūkių tarpusavio kontaktų yra keičiamas ir siūlomas principas, kad bendravimas liktų vienos šeimos ribose“, – kalbėjo I.Šimonytė.

Judėjimas ribojamas iki sausio 3 dienos

Draudžiama judėti gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje ar už jos ribų dėl nebūtinų priežasčių. Šis draudimas galios iki sausio 3 dienos.

„Draudžiama judėti gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje ar už jos ribų dėl nebūtinų priežasčių – palikti gyvenamąją vietą, išskyrus kai vykstama į darbą, prekybos vietą, į nekilnojamojo turto objektą, valdomą nuosavybės teise, laidotuves, dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinųjų paslaugų, kai ne daugiau kaip vienos šeimos ir vieno namų ūkio nariai vyksta pasivaikščioti atvirose erdvėse, taip pat kai vyksta prižiūrėti sergančių ar negalinčių savimi pasirūpinti asmenų“, – sakoma Vyriausybės sprendime.

„Siūlome remtis ta patirtimi, kuri buvo pavasarį, velykiniu laikotarpiu, kai buvo ribojamas judėjimas tarp skirtingų savivaldybių, išskyrus jeigu ten yra turimas nekilnojamasis turtas, bet bendras principas, kurį siūlome nustatyti – nutarėme, kad šeimos laikytųsi savo gyvenamosios vietos, nebent išvykti yra būtina“, – posėdyje sakė premjerė.

Ji pridūrė, kad, kaip ir pavasarį, šio draudimo laikymąsi prižiūrės policija, šauliai. Pasak I.Šimonytės, išimtis leisti išvykti pasivaikščioti vienai šeimai padaryta siekiant, kad pernelyg nenukentėtų žmonių emocinė būklė.

Uždaromos ne maisto parduotuvės ir nutraukiamos kontaktinės paslaugos

„Draudžiama parduotuvių, įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose, turgaviečių ir kitų viešųjų prekybos vietų veikla“, – nurodoma Vyriausybės nutarimo projekte. Parduotuvėse, įskaitant parduotuves prekybos arba pramogų centruose, turgavietėse, kurių veikla nedraudžiama, turi būti užtikrinamas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui.

Draudžiama teikti kontaktinio pobūdžio paslaugas, išskyrus tas, kurių teikimas nėra draudžiamas nutarimu. Tai reikštų, kad duris turės užverti kirpyklos, grožio salonai, odontologai galės tęsti veiklą. Apgyvendinimo paslaugoms teikti patalpos gali būti naudojamos tik asmenų izoliacijai. Tai reiškia, kad negalės veikti viešbučiai, nebus galima nuomoti apartamentų ar sodybų.

Ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas vykdomas tik nuotoliniu būdu. Tačiau darželiai turės priimti vaikus, jei jų tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Taip pat nebebus leidžiami individualūs fizinio aktyvumo užsiėmimai, tačiau toliau galės vykti aukšto meistriškumo sporto pratybos.

Karantinas galėtų trukti ir trumpiau

Karantino režimo trukmė – iki sausio 31 dienos. Pasak I.Šimonytės, jeigu situacija pagerėtų anksčiau, galėtų būti svarstomas karantino sąlygų peržiūrėjimas jas sušvelninant. „Dėl tikrumo ir mažesnio blaškymosi yra siūloma patvirtinti šiuos apribojimus iki sausio 31 dienos.

Nors tai atrodo gana ilgas laikotarpis, bet ekspertų siūlymu, laikotarpis nuo penkių iki septynių savaičių yra pageidautinas ir, mano pačios vertinimu, vis dėlto geriau yra turėti iš karto maksimalų laikotarpį, jeigu taip galima pasakyti tokiomis netikromis sąlygomis, ir vėliau netikėtai situacijai galbūt klostantis geriau arba atsiradus kitoms kontrolės priemonėms ir įrankiams, tiesiog persvarstyti apribojimų atšaukimą negu nuolat laikyti visuomenę įtampoje, kas kažkiek laiko pratęsinėjant iš esmės tas pačias priemones“, – kalbėjo ji.

Verslui žada paramą

Finansų ministrė Gintarė Skaistė sakė, jog biudžete bus numatomos priemonės suteikti paramą darbuotojams ir verslui, nukentėsiantiems nuo apribojimų. Pasak jos, konkrečios priemonės bus pristatytos artimiausią savaitę. Ji tikino, jog žmonės ir verslas nebus palikti nuošalyje. Tai, kad biudžete bus numatytos lėšos kompensuoti už įvedamus suvaržymus, patvirtino ir I.Šimonytė, pabrėžusi, kad tokių lėšų kitų metų biudžeto projekte nebuvo numatyta.

Gąsdinanti statistika

Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, kitos valstybės taip pat įveda labai griežtus apribojimus. „Matyt, kad iššūkiai mums visiems yra labai panašūs. Galėjome turbūt kažką padaryti gerokai anksčiau negu yra šiandien. Ir galbūt šiandien jau būtumėme toje situacijoje, kada galėtumėme naudoti tradicines kontrolės priemones ir kažkaip truputėlį ramiau laukti Kalėdų“, – Vyriausybės posėdžio metu sakė premjerė.

Pasak I.Šimonytės, COVID-19 susirgimų statistika yra ir gąsdinanti, ir labai liūdinanti. „Sunku pasakyti, kas yra labiausiai kaltas dėl to, kad situacija yra tokia, kokia yra. Iš to darbo krūvio, kurį turime, mes negalime patikimai pasakyti, nei kur yra blogiausia padėtis, nei kur yra didžiausia rizika, nei kas yra taškas, kurį vieną uždarius ar kelis uždarius mes galėtume pasiekti rezultatą. Akivaizdu, kad tokio mes dabar nežinome ir nematome. Mes turime situaciją suvaldyti tam, kad galėtumėme grįžti prie labai aiškiai pagrįstų sprendimų, kurie užkardo riziką ten, kur ji konkrečiai yra. Dabar rizika yra visur“, – pažymėjo I.Šimonytė.

Draudimų ir apribojimų sąrašas:

Šaltinis: BNS / neklasifikuotas