Nuo pirmadienio įvedama dviejų savaičių saviizoliacijos prievolė Lietuvos piliečiams, grįžusiems iš 50 labiausiai koronaviruso paveiktų valstybių, įskaitant Švediją, Rusiją ir Baltarusiją. Sveikatos apsaugos ministerijos teigimu, tai daroma šiose šalyse augant sergamumo rodikliams.

Iki šiol iš koronaviruso paveiktų valstybių į Lietuvą grįžtantiems piliečiams saviizoliacija buvo tik rekomenduojama. Taip pat išlieka draudimas iš šių valstybių atvykti užsieniečiams, išskyrus atskirus Lietuvos Vyriausybės ar kitų įgaliotų institucijų leidimus. „Anksčiau grįžtantiems iš paveiktų šalių buvo tik rekomenduojama izoliuotis, o nuo šiandienos, birželio 29 dienos, jiems yra privaloma 14 dienų izoliacija. Izoliacija nebuvo privaloma, galiojo tik rekomendacija, tačiau duomenys apie atvykstančius iš paveiktų valstybių buvo renkami. Tvarka sugriežtinta įvertinus blogėjančius epidemiologinius rodiklius tam tikrose užsienio šalyse“, – BNS nurodė ministerija.

Pasak SAM, remiantis minėtais rodikliais, labiausiai koronaviruso paveiktų valstybių sąrašas atnaujinamas kiekvieną savaitę. Labiausiai paveiktomis laikomos tos valstybės, kuriose 14 dienų sergamumo rodiklis viršija 25 atvejus 100 tūkst. gyventojų. Tuo metu jei užsienio valstybėje per pastarąsias dvi savaites susirgusiųjų COVID-19 skaičius 100 tūkst. gyventojų yra nuo 15 iki 25 atvejų, užsieniečiams iš tokios šalies leidžiama atvykti į Lietuvą, tačiau rekomenduojama izoliuotis. Šiuo metu į Lietuvą leidžiama atvykti užsieniečiams iš 29 valstybių, nuo pirmadienio tai gali padaryti ir asmenys iš Jungtinės Karalystės.

Ministerija nurodo, kad, pavyzdžiui, Švedijai, kur rodiklis viršija nustatytas maksimalias 25 atvejų ribas, galioja griežtesnės taisyklės ir iš jos užsieniečiai neįleidžiami, o grįžusieji lietuviai nuo pirmadienio privalo izoliuotis.

Iš Jungtinės Karalystės, kur sergamumas viršija 15, bet nesiekia 25 atvejų 100 tūkst. gyventojų, užsieniečiai jau gali atvykti, tik jiems, kaip ir grįžtantiems Lietuvos piliečiams, izoliuotis rekomenduojama. COVID-19 ligos paveiktų šalių sąrašas (Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) informacija):

1. Albanijos Respublika
2. Antigva ir Barbuda
3. Argentinos Respublika
4. Armėnijos Respublika
5. Azerbaidžano Respublika
6. Bahreino Karalystė
7. Baltarusijos Respublika
8. Bangladešo Liaudies Respublika
9. Bolivijos Daugiatautė Valstybė
10. Bosnija ir Hercegovina
11. Brazilijos Federacinė Respublika
12. Čilės Respublika
13. Dominikos Respublika
14. Ekvadoro Respublika
15. Ekvatoriaus Gvinėja
16. Gabono Respublika
17. Guamo teritorija
18. Gvatemalos Respublika
19. Hondūro Respublika
20. Irako Respublika
21. Irano Islamo Respublika
22. Izraelis
23. Jungtinės Amerikos Valstijos
24. Jungtiniai Arabų Emyratai
25. Kataras
26. Kazachstano Respublika
27. Kirgizijos Respublika
28. Kolumbijos Respublika
29. Kosovo Respublika
30. Kuveitas
31. Maldyvų Respublika
32. Mauritanijos Islamo Respublika
33. Meksikos Jungtinės Valstijos
34. Moldovos Respublika
35. Omano Sultonatas
36. Pakistano Islamo Respublika
37. Panama
38. Peru Respublika
39. Pietų Afrikos Respublika
40. Portugalijos Respublika
41. Puerto Riko sandrauga
42. Rusijos Federacija
43. Salvadoro Respublika
44. San Tomė ir Prinsipės Demokratinė Respublika
45. Saudo Arabijos Karalystė
46. Singapūro Respublika
47. Surinamo Respublika
48. Šiaurės Makedonijos Respublika
49. Švedijos Karalystė
50. Žaliojo Kyšulio Respublika

Šią savaitę dėl koronaviruso intensyviau bus testuojami penkių savivaldybių gyventojai Vilniuje, Vilniaus rajone, Širvintose, Šalčininkuose ir Radviliškyje sergamumas koronavirusine infekcija (COVID-19) yra didesnis nei likusiose šalies savivaldybėse, tad šią savaitę jų gyventojai profilaktiškai bus testuojami intensyviau. Kaip pirmadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija, sergamumo Lietuvoje rodiklis yra 2 atvejai, tenkantys 100 tūkst. gyventojų. Testavimo apimtys didinamos tose savivaldybėse, kuriose sergamumas yra didesnis nei šis rodiklis ir per paskutines 14 dienų yra nustatytas daugiau nei vienas atvejis. Tokia situacija yra Širvintų (19,9), Radviliškio (8,6), Vilniaus rajono (8,0), Šalčininkų (6,6) ir Vilniaus miesto (5,0) savivaldybėse. Minėtose savivaldybėse profilaktiškai bus tiriami visų gydymo, taip pat globos ir slaugos įstaigų, išskyrus vaikų globos įstaigas, darbuotojai.

Gydymo įstaigų pacientai šiose penkiose savivaldybėse bus tiriami atsitiktine tvarka. Per savaitę turės būti ištiriama nuo 5 iki 10 proc. tuo metu įstaigoje esančių pacientų. Kiti darbuotojai, kurių darbo specifika susijusi su klientų aptarnavimu, pavyzdžiui, dirbantys vaistinėse, parduotuvėse, minėtose savivaldybėse, bus tiriami atsitiktine tvarka. Jų registracija, anot ministerijos, bus vykdoma Karštąja koronos linija telefonu 1808, žmonės turės atvykti į mobiliuosius punktus. Praėjusią savaitę savivaldybių, kuriose 14 dienų sergamumas koronaviruso infekcija, skaičiuojamas 100 tūkst. gyventojų, didesnis už Lietuvos vidurkį, buvo septynios.

Šaltinis BNS / lrytas.lt / LRT