Kasmet pasibaigus mokslo metams pastebimas vis didesnis mokytojų trūkumas. Situacija paradoksali – Užimtumo tarnyba skelbia, kad darbo ieško per pusantro tūkstančio pedagogų, nors mokyklų vadovai neranda darbuotojų. Užimtumo tarnybos teigimu, ne visi mokytojai nori vykti dirbti į atokesnes vietoves.

Vasarą klasės tuščios. Tačiau Antakalnio progimnazijos direktorius Tomas Jankūnas nerimauja, kad ir rudenį kai kurie mokytojai į jas negrįš. Po šių mokslo metų iš darbo išėjo penki mokytojai, keturi iš jų – pradinių klasių. Dar trūksta matematikos, rusų kalbos, informacinių technologijų (IT) ir kūno kultūros mokytojų.

Vilniaus Antakalnio progimnazijos direktorius LRT TELEVIZIJAI pasakoja, kad fizinio ugdymo mokytoja, panašu, tikrai bus, rusų kalbos – nežinia, o IT greičiausiai reikės rinktis tarp ne specialisto ir žmogaus, kuris yra iš IT srities, bet neturi mokytojo išsilavinimo ir ketins persikvalifikuoti.

Nors mokyklos ieško specialistų, Užimtumo tarnybos duomenimis, be darbo yra per pusantro tūkstančio pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokytojų, o tai 44 proc. daugiau nei prieš metus.

Siekiant į mokyklas pritraukti daugiau mokytojų, organizuojama įvairių programų. Viena jų – „Renkuosi mokyti“. Rudeniui rengiama apie 30 naujų pedagogų.

Vilniaus savivaldybės duomenimis, šiuo metu 29 mokyklos ieško matematikos specialistų. Taip pat trūksta lietuvių, anglų kalbos, pradinių klasių mokytojų.

„Skaičiai nėra maži, ypač jeigu prie mokytojų priskaičiuotume švietimo pagalbos specialistus, logopedus, psichologus“, – sako Vilniaus vicemeras Vytautas Mitalas.

Panevėžio rajono savivaldybė sako, kad mokytojų trūkumas – didelė problema, bet didžiausi iššūkiai dar tik laukia.

„Įžvelgdami, kad ateityje galėtų būti didesnė problema, svarstome galimybes visokias, kad kelionės išlaidas kompensuotų. Dabar yra iš dalies kompensuojama, priklausomai nuo atstumo, kiek važinėja“, – supažindina Panevėžio rajono savivaldybės atstovas Kęstutis Rimkus.

Kol prieš egzaminus mokyklose vyksta paskutinės konsultacijos, intensyvus laikas ir mokytojams.

„Vyksta didžiulės vilionės, pavyzdžiui, mūsų geografijos mokytojas dirba dviejose mokyklose ir jis praktiškai kiekvieną dieną po 2–3 pasiūlymus gaudavo – gal galite pas mus atvažiuoti kažkiek pamokų dėstyti“, – teigia Velžio gimnazijos direktorius Rimtas Baltušis.

R. Baltušis pastebi, kad sunkiausia rasti aukštos kvalifikacijos pedagogą, kuris galėtų kokybiškai parengti mokinius. Švietimo ministerija sako investuojanti į pedagogų rengimą – šiemet pasirinkusiesiems pedagogikos studijas skiriamos 300 eurų stipendijos.

„Šiais metais jau numatyta, kad 2020 metų rugsėjo pirmą dieną bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimas bus didesnis apie 10 proc., negu buvo 2019-aisiais, o ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojų atlyginimas bus sulygintas su bendrojo ugdymo mokytojų atlyginimais. O tai sudarys maždaug 30 proc. didesnį atlyginimą, nei kad jis buvo 2019 metais“, – dėsto švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Jolanta Urbanovič.

Dėl išeitinių kompensacijų šiemet kreipėsi per tūkstantį pedagogų. Tam skirta 5 milijonai eurų.

Šaltinis LRT